Jak meditovat

meditační kout

Meditace harmonizuje a navyšuje vaše vibrace tím, že si vědomě uvědomujete sebe sama tady a teď v přítomném okamžiku. Při meditaci zaměřujete zprvu svou pozornost na jeden jediný cíl a tím jste Vy. V meditaci můžete vnitřně prožívat, uvědomovat si a analyzovat různé situace skrze prociťování. Po té se vám dostanou nejlepší odpovědi na vaše otázky a ujištění.

Jak meditovat?

Vytvořte si hezký koutek, kde budete mít klid a bude se vám tam příjemně pobývat. Tešte se z vytváření prostředí jenom pro vás. Nemusí tam být pořád, můžete si koutek vytvořit vždy jen k meditaci. Vybavte si ho meditačním polštářkem, svíčkou, kamínkem, vonnou tyčinkou a také můžete mít připravenou meditační hudbu (naleznete např. na YouTube). Pro začátek můžete meditovat pomocí řízené meditace (také na YouTube) nebo si pořiďte meditační karty. Ty vám pomohou při výběru témat k meditaci a také k udržení vašich myšlenek. Zamyslete se nad tím, na co budete meditovat, vyberte si jednu kartu. Může vás inspirovat prožitý den, uvědomění si nějakého vašeho slabého nebo naopak silného místa, nějaké přání apod.

Posaďte se se skříženýma nohama (lotosový květ, turecký sed), srovnejte záda, aby energie mohla správně proudit, ruce položte volně na kolena dlaněmi vzhůru, postupně se vědomě uvolňujte (zaměřte se také na mimické svaly v obličeji, ty bývají často strnulé) a zaměřte svou pozornost pouze na hluboké nádechy a výdechy (nejprve do břicha pak postupně do plic, jako byste se chtěli celý nafouknout), pozorujte své tělo a uvolňujte mysl. Požádejte své ego, aby teď do ničeho nezasahovalo, ať jen pozoruje a vy si užívejte chvíli, kdy jste se svým božským Já sami.

Ze začátku vám zřejmě budou probíhat v hlavě různé nechtěné myšlenky, ty vypudíte připravenou meditační kartou, čtěte si text, prohlížejte si obrázek, hledejte souvislosti a uvědomujte si pravdu. Meditační karty obsahují tolik moudra, zkoumejte je a snažte se odhalit, co vám chtějí sdělit, jaká jsou v nich poselství, hloubka a pravda. Svojí pozornost byste měli směřovat pouze tam.

Těšte se na své meditování a rozjímání, na svou chvilku. Uvařte si zelený, bílý nebo bylinkový čaj, vyberte si z karet téma, podle toho si určete barvu svíčky, vyberte si kámen, který položíte vedle svíčky, zapalte si vonnou tyčinku, udělejte si z příprav rituál, prožívejte každý okamžik. To vše je velmi důležité, protože se soustředíte pouze na jednu věc, vědomě si uvědomujete přítomný okamžik a žijete právě tady a teď, bez ostatních myšlenek.

Existují i jiné techniky ke zklidnění mysli a spojení se s vaším vnitřním světem. Odříkávání manter, zpěv, afirmace, tělesná cvičení, dechová cvičení nebo jejich kombinace. Vyzkoušejte, které vám budou vyhovovat, ale nepřeskakujte z jedné na druhou, dejte jim čas projevit se. Při prvním setkání se vám vše neotevře, postupně se vám bude odkrývat to, co je pro vás důležité. Už při výběru techniky si představujte, jak to na vás bude působit, jestli vás to láká a proč, a zkoušejte. Na něco si jen sáhnete a víte, že to pro vás není v tomto okamžiku to pravé, ale pokud cítíte něco víc, dejte tomu šanci, každý je jiný a jedinečný … .

Hrajte si, těšte se, odměňujte se a buďte k sobě laskavý a upřímní. Vše najdete v sobě! Jaký bude váš vnitřní svět, takový bude i váš vnější svět.

MEDITAČNÍ POLŠTÁŘKY A TABURETY chcete poznat více sami sebe PRAKTIKUJTE JÓGU

Zde dávám odkaz na pražské meditační centrum, kde se můžete dozvědět více informací, naučit se meditovat pod individuálním vedením nebo ve skupině .

Meditace SHAMBHALA – Meditační centrum Shambhala Praha

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *